Çalışma Saatleri: 09.00-18.00 Pzt-Cmt
Bize Ulaşın 444 54 30

Yanak İnceltme (BİŞEKTOMİ)

Yanak İnceltme
(Bişektomi)

Bişektomi yanakların görünümünü iyileştiren cerrahi bir uygulamadır. Bazı kişiler yanaklarının yuvarlak ve tombul görünümünden şikayet ederler. Gerçekten de yüzde aşırı yuvarlak görünüme neden olan tombul yanaklar, yüzün doğal oval şeklini bozarak estetik görünümü olumsuz etkiler. Yanaklarda tombul görünüme yanağın alt kısmındaki fazla yağ dokuları neden olur. Yanak inceltme estetiği olarak da bilinen bişektomi ile yanaktaki yağ torbalarına müdahale edilerek yüz hatlarının daha fazla ön plana çıktığı, daha çekici bir yüz görünümü elde edilir. İşlem ağız mukozasının içinde çok küçük bir kesi (4 mm) ile gerçekleştirilir. Güvenli, hızlı ve kalıcı bir operasyondur.

Bişektomi hangi amaçlarla yapılır?

Yüzün aşırı yuvarlaklığını düzeltmek,
Yüzün yapısından dolayı kilolu görünen kişilerin görünümünü iyileştirmek,
Doğal yüz özelliklerini ortaya çıkartmak, daha çekici ve genç görünmek için yapılır.

Kimler yanak inceltme estetiği yaptırabilir?

Yanak bölgesindeki yağ nedeniyle tombul yüz görünümünden endişe duyanlar işlem için uygun adaydır. Aynı şekilde, diyet ve egzersiz yaparak yüzlerini inceltmeye çalışan ancak sonuç alamayan kişiler de yanak inceltme estetiğinden fayda görebilirler. Bazen daha zayıf kişiler de tombul ya da dışbükey yanak görünümüne sahip olabilir. Yine bu kişilerde ameliyatla görünümlerini iyileştirebilir.

Bişektomi nasıl yapılır?

İşlem lokal anestezi altında yanak bölgesindeki sinirler uyuşturularak yapılır. Ağız içi tamamen dezenfekte edildikten sonra yanağınıza iç kısımdan 2,5 cm’lik bir kesi açılır. Ardından yeteri kadar yağ dokusu nazikçe çıkartılır. İşlem tamamlandıktan sonra kesi bölgesi kendiliğinden çözülen dikişlerle kapatılır. Ardından hasta hemen eve gidebilir. Operasyon süresi toplam 30-45 dakika arasındadır.

Yanak inceltme estetiği zor mudur?

Estetik ameliyatlar arasında nispeten kolay denilebilecek bir işlemdir. Ağrılı bir operasyon değildir. Ameliyat sırasında yaklaşık olarak diş dolgusu yaptırırken hissettiğiniz acı kadar ağrı hissedersiniz. Bişektomi yüz anatomisini bilen, tecrübeli hekimlerce uygulanmalıdır. Çünkü operasyon sırasında yağ torbalarına müdahale edilirken fasiyal sinirin dallarına zarar vermemeye özen gösterilmelidir.

İyileşme süreci

Operasyondan hemen sonra hasta eve gidebilir. İşlemden sonraki gün günlük aktivitesine devam edebilir. Ancak eğer mümkünse 3-4 gün dinlenmek iyileşme süresini kolaylaştıracaktır. İşlemden sonra ağız içerisindeki yara iyileşene kadar ağız hijyenine özellikle dikkat edilmelidir. Doktorunuzun önerdiği ilaçlar kullanılmalı, gargara yapılmalıdır. İşlemden sonra 5 gün boyunca ağır egzersizden, aşırı güneş ışığından uzak durulmalıdır. Operasyon bölgesinde hafif şişlik görülebilir. Şişlik zamanla inecektir. İşlemden sonra ilk birkaç gün hafif ağrı olabilir. Ağrı kesici ile kontrol altına alınır. Dikişler kendiliğinden çözülüp emildiği için alınması gerekmez.