Çalışma Saatleri: 09.00-18.00 Pzt-Cmt
Bize Ulaşın 444 54 30

Meme Küçültme

Meme Küçültme Ameliyatı

Memeler kadının dış görünümünde çok önemli rol oynayan ve cinselliği ileri derecede etkileyen, kadına ait önemli, özel organlardır. Çok büyük meme kadının kendine olan güvenini, sosyal ve ikili ilişkilerini, giyim şeklini olumsuz etkileyebilir. Meme yapısal olarak çeşitli nedenlerle büyük olabilir. Biri diğerinden daha küçük ve asimetrik olabilir. Ya da emzirme ve kilo verme sonrası sarkma görülebilir. Meme küçültme ameliyatı bu tür durumlarda devreye girer.

Memeler 9-14 yaşlarında ergenlik döneminde büyürler ve 19-20 li yaşlara kadar da gelişime devam ederler. Bazı kadınlarda ailesel olarak büyük meme yapısı vardır. Bazı kadınlarda ise kilo fazlalığı nedeniyle memeler büyüktür. Memeler gelişim esnasında biri birinden farklı boyutta olduğunda da, eğer küçük olan memenin boyutu yeterli düzeyde ise büyük memeye uygulanacak küçültme işlemi sonucu eşit boyuta ulaşılabilir.

Büyük memeler;

 • Sırtta, boyunda ve omuzda ağrı
 • Meme alt katlantı bölgesinde pişik
 • Meme katlantısında hijyen kusuru ve koku oluşumu
 • Omuzlarda sütyenin basısına bağlı çökme
 • Kişinin kendine olan özgüveninde kayıp (partneri ile ilişkisi kötü etkilenebilir yada istediği kıyafetleri giyemeyebilir)

Meme küçültme ve dikleştirme operasyonu;

 • Memesi aşırı büyük hastalarda
 • Doğurma ya da aşırı kilo alıp verme sonrası memesi sarkan hastalarda
 • İki meme boyutu eşit olmayan hastalarda uygulanabilir.

Hangi hastada hangi teknik uygulanır?

Hastanın boyu, göğüs kafesinin genişliği, memenin çapı, meme ucunun konumu (nipple-areola kompleksi) yapılacak operasyonun şeklini belirler.
Süperomedial pediküllü teknik: En sık kullanılan yöntemlerden biridir, meme ucunun hissinin korunduğu, emzirmenin en az etkilendiği oldukça güvenli tekniktir. Meme şekli de yuvarlak ve dik olacak şekilde şekillendirilebilir. Büyük ya da küçük memelerde uygulanabilir.

 • Süperior pediküllü teknik: Güvenlidir, şekli güzel memeler elde edilir fakat küçük sarkık memelerde çok başarılıyken, büyük memelerde memenin istenildiği kadar küçültülmesini zorlaştırabilir.
 • İnferior pediküllü teknik
 • Santral pediküllü teknik
 • Free nipple (serbest meme ucu) teknik: Çok aşırı büyük ve sarkık, meme ucu altta konumlanmış hastalarda eğer pediküllü yöntemlerin uygulanması güvenli değilse, meme ucu serbest deri yaması gibi alınır ve yeni yerine taşınır.

Tüm bu farklı tekniklerden hangisinin uygulanacağına, hastanın ihtiyacına göre doktor ve hastanın karşılıklı konuşmasıyla karar verilir.

Mememde iz kalacak mı? Emzirebilecek miyim? Kanser olur muyum?

Tüm bu teknikler neticesinde izlerin boyutu ve şekli değişse de mutlaka dikiş hattında iziniz olacaktır. Fakat bu izin 1 yıl içerisinde rengi açılacak ve daha az rahatsız edecek şekle gelecektir.
Seçilen yöntem pediküllü tekniklerden biri ise emzirmede sorun olmayacaktır. Fakat bilinmelidir ki süt verme kapasitesi ameliyat öncesine göre azalacaktır.
Meme küçültme ameliyatının kendisi kanseri tetiklemez aksine var olan meme dokusunu azalttığından kanser çıkabilecek dokular uzaklaştırıldığı için bu riski azaltır. Ameliyat öncesi meme ultrasonu veya mamografi yapılarak memenin sağlıklı olduğuna emin olunduktan sonra herhangi bir estetik meme operasyonu yapılmaktadır.

Ameliyat sonrası bakım

Ameliyattan sonra 1 gün hastanede kalırsınız. Drenler çekilip sporcu sütyeni giydirilen hasta taburcu edilir. Ağrı kesiciler yatış esnasında ve evde ağrı kontrolü için yeterli olacaktır. 4. yada 5. günde duş alabilirsiniz.
İlk 2-3 hafta özellikle üst vücudu ilgilendiren ağır egzersizlerden kaçınmakta fayda vardır.  3. Hafta sonunda yürüyüş ve alt vücut için spora başlayabilirsiniz. Üst vücut için ise 6. haftadan sonra egzersize başlamanız daha güvenli olacaktır.
Tüm ameliyatlarda olduğu gibi meme ameliyatlarından önce ve sonra da sigara içmemenizi öneririz.  Yara iyileşmesinin bozulmaması ve izin az kalması için bu önemlidir.