Çalışma Saatleri: 09.00-18.00 Pzt-Cmt
Bize Ulaşın 444 54 30

Lazerli Genital Estetik

Genital Estetik
(Lazerli)

Vaginal Gevşemelerde ve İdrar Kaçırma Vakalarında Lazer Uygulamalar
Sık tekrarlayan ve kilolu doğumlar, sık ve fazla kilo alıp verme, zor hayat şartları, ilerleyen yaş ve menopoz dönemine geçiş, kadın genital sisteminde değişikliklere neden olur. İdrar kesesi ve uterus vagen içine doğru sarkar; vagen genişler ve gevşer. Bu değişikliklerin sonucunda ayakta uzun süre kalmakla, hapşırmakla, öksürmek ile, gülmekle, ağır kaldırmakla idrar kaçırmalar; ayakta uzun süre kalma durumlarında belde ve kasıklarda ağrılar; çiftlerde cinsel birleşmelerde sorunlar görülebilir. Günlük yaşam, sosyal yaşam, cinsel yaşam zorlanabilir. İdrar kaçırma nedeniyle kişi uzun süreli yolculuktan kaçar, sosyal hayattan uzaklaşır. Sürekli ped kullanma sonucunda da tekrarlayan vaginal enfeksiyonlarla hayat daha da zorlaşabilir. Giderek mutsuzluk artar. Günümüzde bu tablo artık kader değildir. Önce yapılacak tetkiklerle hastanın durumu saptanır, derecelendirme yapılır ve bunların sonucunda tedavi yaklaşımı belirlenir.

Tedavi Yaklaşımları

  • Konservatif yaklaşımlar
  • Cerrahi yaklaşımlar
  • Lazer uygulamaları

Konservatif Yaklaşımlar

  • Özel egzersizler
  • Kontrollü kilo verme
  • İlaç kullanımı
  • Sıvı alımı kontrolü

Bu yaklaşımlar, kolay uygulanabilir olmaları nedeniyle genellikle ilk tercih edilendir. Kısmi rahatlama sağlamakla beraber 1-2 yılda efektiviteleri azalır.

Cerrahi Yaklaşımlar

Sarkma ve gevşemelerin derecesine ve hastanın vücut yapısına göre tercih edilen değişik cerrahi teknikler mevcuttur. Cerrahi tedaviler ile daha kalıcı sonuçlar elde edilebilir. Ancak bunların invaziv bir yöntem olması, hastane koşulları gerektirmesi, sonrasında bir süre iş gücü kaybına neden olması bu yaklaşımın dezavantajıdır.

Lazer Uygulamaları

Bu iki yaklaşımın arasında minimal invaziv yaklaşım olan lazer uygulamaları günümüzde giderek daha önem kazanmıştır. Etkisinin kalıcılığından dolayı konservatif yaklaşımlardan; uygulama kolaylığı ve uygulama sonrası rahatlığından dolayı da cerrahi yaklaşımlardan daha yüz güldürücüdür. Cerrahi yaklaşımla ulaşılamayan vaginal gevşeme vakalarında daha efektif olabilir. Çünkü cerrahi yaklaşımlar, vagenin belli bir kısmına kadar etkilidir.

Oysa lazer uygulamaları tüm vagen duvarı boyunca yapıldığından vagende komple bir toparlanma sağlar. Uygulamalar, öncesinde herhangi bir hazırlık gerektirmez. İşlem ağrısızdır.

İdrar kaçırma tablolarında vagen ön duvarına 5 doğrultu boyunca, vaginal gevşemelerde ise 6 doğrultu boyunca belli protokoller dahilinde lazer uygulanır. Burada amaç mukosa altı destek dokusunun lazer ışınları ile uyarılarak yeniden yapılandırılmasını sağlamaktır. Kollojen üretimi artar, destek dokusu güçlenir. Sıkılaşma sağlanır.

Sonuçlar

İşlem 1 saat kadar sürer. Sonrasında günlük hayata rahatlıkla devam edilebilir. Yapılması gerekli herhangi bir özel bakım yoktur. Sadece 15 gün kadar cinsel perhiz uygulanmalıdır. Sonuçlar 6 hafta içinde alınmaya başlanır.

Gerek uygulama kolaylığı, gerek sonrasında iş gücü kaybı olmaması, gerekse de etkinliğinin gücü, bu tekniğin seçtirici özellikleridir.