Çalışma Saatleri: 09.00-18.00 Pzt-Cmt
Bize Ulaşın 444 54 30

Çatlak Tedavisi

Çatlak Tedavisi Biodermogenesi

Cilt çatlak tedavisinde ülkemizde en yeni uygulama tekniği olan biodermogenesi, dokulara hasar vermeden, aksine dokuların biyolojik olarak tekrar canlanmasını sağlayarak, kendi kendini yenilemesine neden olur.

Biodermogenesi sonrası bu canlanma, çatlaklarda oluşan derinliği doldurur, sağlıklı cilt seviyesine ulaştırır, cildin yenilemesini sağlar ve görünen çatlakları hafifletir. Belirli seans aralıklarıyla deriye renk veren hücrelerin gelişimini ve çatlakların doğal cilt rengini almasını sağlar, bu da çatlak görüntüsünü giderek azaltır. Her seans sonrası çatlaklarınızdaki yenilenmeyi ve çukurların azalmasını göreceksiniz.

Çatlaklarınızın renklenmesini istermisiniz? Kırmızı olan karın bölgesindeki çizgilerden kurtulmak Biodermogenesi tedavisi ile mümkün!

Cilt Çatlağı Tedavisi

Cilt çatlaklarını düzeltmeye yardımcı olabilen çeşitli tedaviler olmak ile birlikte, hiçbir tedavi cilt çatlaklarını tamamen kaybolarak normal cilt görünümüne dönmesini sağlayamamaktadır. Kırmızılığı azaltabiliyoruz, dokuyu düzeltebiliyoruz ve daha iyi görünmesini sağlayabiliyoruz; hatta bazı durumlarda kolay fark edilemez hale getirebiliyoruz.

“Biodermogenesi her türlü cilt çatlağın da etkili bir tedavi yöntemidir.”

Cilt çatlakları geç dönemde rengi açılır. Bugüne kadar açılan rengi değiştirebilen hiçbir tedavi yöntemi yoktu. Fakat Biodermogenesi yöntemiyle geç dönem çatlaklarında düzleşme ve tekrar renklenme elde edebiliyoruz. Bu yöntemin diğer tedavilerden (Lazer, mesoterapi, carboxy) en önemli farkı, deride herhangi bir hasarlanmaya neden olmadan derinin tekrar normal yapısına dönmesine yardımcı olmasıdır. Bir diğer anlatımla Biodermogenesi derideki yapıları eski, normal fonksiyonlarına döndüren bir uygulamadır.

Cilt çatlağı nedir?

Cilt çatlağının ne olduğunu anlamak için, derinin yapısını ve nasıl çalıştığını açıklamamız gerekir. Normal cilt destek dokusu, %80 kolajen ve %4 elastin liflerinden oluşan gözenekli bir ağ yapısına sahiptir. Cilt yapısında bulunan elastin, cilde esnekliğini veren ve gerilmesini mümkün kılan bir proteindir. Elastin, cilt içerisinde cildin esnemesine ve daha sonra orijinal konumuna geri çekilmesine izin veren balık ağı benzeri bir yapı oluşturur.

”Cilt çatlakları, hasar görmüş elastin yapılarıdır.“

Bu elastin lifleri hasar gördüğünde “skar” görüntülü cilt çatlakları oluşur. Cilt çatlaklarını dikkate değer kılan, görünümlerinin ne ölçüde göze battığıdır; bununla birlikte, bir mikroskop altında baktığınızda normal, sağlıklı ciltten hemen hiçbir farklılık görmezsiniz. Bir cilt çatlağına dokunduğunuzda, neredeyse orada cilt yokmuş gibi bir boşluk hissedersiniz. Gerçekte ciltte çok az bir değişim olmasına rağmen, gerçek ve görsel algılama çok farklıdır.

Cilt çatlaklarının sebebi nedir?

Cilt çatlakları hakkında şaşırtıcı olan şey, gerçekte bunlara cildin “gerilmesinin” neden olmamasıdır. İnsanlar, cilt çatlaklarını kilo almakla veya hamilelikle ilişkilendirir ve cildin bu yeni ve daha büyük vücuda uymak için gerildiğini düşünürler. Bu ilişkilendirme çok güçlüdür ve “cilt çatlağı” terimi bu yanlış algılamayı biraz daha güçlendirmiştir.

Cilt çatlaklarının nedeni hormonlar mıdır?

Cilt çatlaklarının gerçek nedeni hormonlardır. Evet, bu durumun nedeni hormonsal etkilerdir. İnsanlar kilo aldıklarında hormonlar üretilir ve yağ hücrelerinin metabolizma sürecine dahil olur. Bu nedenle kilo alıp verdiğimizde, vücudumuzdaki hormonlar ve aynı zamanda cildimizdeki hormonlarımız etkilenir.

“Laboratuvarda cilt çatlakları yaratılabiliyor.”

Örneğin, sadece güçlü lokal kortizonlu kremler kullanmak suretiyle normal cilt üzerinde suni olarak cilt çatlakları yaratılmıştır. Bu sonuç, test deneğinde herhangi bir kilo alma veya kilo verme olmadan elde edilmiştir. Steroidler vücudumuzdaki hormonlara benzerler; dolayısıyla cilde uyguladığımızda cilt çatlaklarına neden olmaktadırlar. Burada cildin gerilmesi söz konusu olmadığından, bu deney cilt çatlağı nedeninin cildin “gerilmesi” olmadığını gösteren pozitif bir kanıttır.

“Kilo alma ve hamilelik, hormonları değiştirir.”

Kilo almak cilt çatlaklarına neden olur mu?

Hayır, kilo almak cilt çatlaklarına neden olmaz. Kilo almak, vücudunuzdaki hormonları etkiler ve hormonları değiştirme etkisi ölçüsünde önemli bir faktördür; fakat cilt çatlaklarına neden olmaz. Gerçek neden, kilo almanın bir fonksiyonu olarak ortaya çıkan hormonal değişikliklerdir.

Biodermogenesi kimlere uygulanamaz?

Biodermogenesi hamilelik, vücutta kalp pili gibi özelleşmiş apareyleri olanlar dışında sağlıklı herkese uygulanabilir. Günlük hayatı etkilemeyen bir yöntemdir.

Biodermogenesi işlem sonrası günlük hayata ne zaman dönülebiliyor?

Biodermogenesi uygulamasından hemen sonra normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Dar kıyafetler giyilebilir. Güneşlenme, denize girme gibi durumlar için herhangi bir engel yoktur. Biodermogenesi uygulamasından sonra 3 saat soğuk banyo yapılmaması (sıcak yapılabilir) önerilir.