Pulsed Dye Lazer

Pulsed Dye Lazer

Pulsed Dye lazer derideki kan damarlarını hedef alan yoğunlaştırılmış bir sarı ışık üretir. Bu sarı ışık derideki kan damarlarını seçici olarak ısıtıp tahrip ederken çevre dokuda hasar oluşturmadan tedavinin sonlanmasını sağlar. Dolayısı ile derideki damarsal lekeler ve diğer damarsal yönü olan deri sorunlarının tedavisinde kullanılan bir lazer türüdür.

Derideki damarsal sorunların tedavisi dışında başlangıçta deneysel olarak uygulanan ve alınan iyi sonuçlar sayesinde günümüzde bir tedavi seçeneği olarak sunulan çok sayıda deri sorununda kullanımı bulunmaktadır.

PDL Hangi Sorunlarda Uygulanır?

Pulsed Dye lazer uygulaması yapılış şekline göre tedavi alanında geçici kızarıklıktan 3-10 günde düzelen morartıya kadar değişen deri değişikliklerine neden olabilir. Bazı vakalarda kabuklanmalar da görülebilir. Fakat bu yan etkilerin hiç biri kalıcı değildir ve kısa sürede iz bırakmadan düzelirler.

1983 yılından beri kullanılmakta olan dye laserler tedavide etkili, güvenilir, kozmetik olarak kabul edilir sonuçlar sağlamaktadır.

Tedavi seans aralıkları uygulanacak deri sorununa göre değişiklik gösterebilir. Doğumsal damar sorunlarında 4-8 haftalık tedavi aralıkları tercih edilirken, deri çatlaklarında 2-4 haftalık aralıklarla tedavi önerilmektedir.

Uzmana Soru Sorun