Meme Küçültme

Meme Küçültme

Memeler kadının dış görünümünde çok önemli rol oynayan ve cinselliği ileri derecede etkileyen, kadına ait önemli, özel organlardır. Çok büyük meme kadının kendine olan güvenini, sosyal ve ikili ilişkilerini, giyim şeklini olumsuz etkileyebilir. Meme yapısal olarak çeşitli nedenlerle büyük olabilir. Biri diğerinden daha küçük ve asimetrik olabilir. Ya da emzirme ve kilo verme sonrası sarkma görülebilir.

Memeler 9-14 yaşlarında ergenlik döneminde büyürler ve 19-20 li yaşlara kadar da gelişime devam ederler. Bazı kadınlarda ailesel olarak büyük meme yapısı vardır. Bazı kadınlarda ise kilo fazlalığı nedeniyle memeler büyüktür. Memeler gelişim esnasında biri birinden farklı boyutta olduğunda da, eğer küçük olan memenin boyutu yeterli düzeyde ise büyük memeye uygulanacak küçültme işlemi sonucu eşit boyuta ulaşılabilir.

Büyük memeler;

Meme küçültme ve dikleştirme operasyonu;

Hangi hastada hangi teknik uygulanır?

Hastanın boyu, göğüs kafesinin genişliği, memenin çapı, meme ucunun konumu (nipple-areola kompleksi) yapılacak operasyonun şeklini belirler.

Tüm bu farklı tekniklerden hangisinin uygulanacağına, hastanın ihtiyacına göre doktor ve hastanın karşılıklı konuşmasıyla karar verilir.

Mememde iz kalacak mı? Emzirebilecek miyim? Kanser olur muyum?

Tüm bu teknikler neticesinde izlerin boyutu ve şekli değişse de mutlaka dikiş hattında iziniz olacaktır. Fakat bu izin 1 yıl içerisinde rengi açılacak ve daha az rahatsız edecek şekle gelecektir.

Seçilen yöntem pediküllü tekniklerden biri ise emzirmede sorun olmayacaktır. Fakat bilinmelidir ki süt verme kapasitesi ameliyat öncesine göre azalacaktır.

Meme küçültme ameliyatının kendisi kanseri tetiklemez aksine var olan meme dokusunu azalttığından kanser çıkabilecek dokular uzaklaştırıldığı için bu riski azaltır. Ameliyat öncesi meme ultrasonu veya mamografi yapılarak memenin sağlıklı olduğuna emin olunduktan sonra herhangi bir estetik meme operasyonu yapılmaktadır.

Ameliyat sonrası bakım

Ameliyat sonrası 1 gün hastanede kalınır. Drenler çekilip sporcu sütyeni giydirilen hasta taburcu edilir. Ağrı kesiciler yatış esnasında ve evde ağrı kontrolü için yeterli olacaktır. 4. yada 5. günde duş alınabilir.

İlk 2-3 hafta özellikle üst vücudu ilgilendiren ağır egzersizlerden kaçınmakta fayda vardır. 3. Hafta sonunda yürüyüş ve alt vücut için spora başlanılabilir. Üst vücut için ise 6. Haftadan sonra egzersize başlanılması güvenli olacaktır.

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi meme ameliyatlarından önce ve sonra da sigara içilmemesi önerilir. Yara iyileşmesinin bozulmaması ve izin az kalması için bu önemlidir.

Uzmana Soru Sorun