Lazer Peeling

Lazer Peeling

Lazer peeling diğer adıyla lazer ile cilt soyma işlemi, akne izleri, sivilce izleri, cilt yenileme, yaşlılık lekelerinin, güneş pigment bozukluklarının, kırışıklıkların ve göz kenarlarındaki buruşukluklarının tedavisinde kullanılan yeni bir cilt soyma yöntemidir. Lazer peeling, cilt değişikliklerde yara ve iz bırakmayan çok yumuşak bir metottur.

Lazerle Cilt Soyma İşlemi Nasıl Uygulanır?

Lazer peeling işlemi için öncelikle tedavi uygulanacak bölge temizlenir ve gözlere laser ışınlarından korunması amacıyla kapatıcılar yerleştirilir. El ünitesi yaklaşık cilt yüzeyinden 10–15 cm uzakta tutulur. Tarayıcı kırmızı pilot ışıkla daha önce ayarlanmış bir alanı çevreleyerek işaretler. Er-Yag lazerin ürettiği 2.940 Nm dalga boyundaki ışın kızıl ötesidir ve gözle görülmez. İşaretlenmiş alanlar tarayıcı yardımıyla biribiri ardına atış yapılarak soyulur.

Lazer Peeling Hangi Sorunlara Uygulanır?

Sonuçlar

Lazer peeling sonrası cildinize özenle bakmanız önerilir. Çünkü derinin koruyucu katmanı yenileme evresine alınmıştır. Bu nedenle özel yara örtüleri ile kapatılır ve düzenli pansuman yapılması gerekir. Genelde 4-5 gün içerisinde yara epitelize olur ve açık bırakılabilir. Genelde deri yenilenmiş olmakla birlikte pembedir. Bu renk 14-30 gün içinde azalarak daha canlı ve dolgun bir görünüm kazanır. Deride 10. günden sonra düzelme gözleme görülmekle birlikte asıl düzelme aylar sonra olacaktır. 6-8 ay içerisinde deri tam olarak oturur. Bu süreçte cildin güneşin zararlı ışınlarına karşı mutlak korunması gerekir. Lazer peeling ile cilt soyma işlemi sonrası 7. günden sonra makyaj yapılmasında hiçbir sakınca yoktur.

Uzmana Soru Sorun