Lazer Lipoliz / Lazer Liposuction

Lazer Lipoliz / Lazer Liposuction

Ergenlik sonrası yağ hücreleri sayısı sabit kalır. Ancak vücutta biriken yağ oranına göre yağ hücreleri boyutlarını değiştirebilir. Bazen de kilonun normal olmasına rağmen çene altı, üst kol, kalçalar, bel bölgesi gibi vücudun ince ve şekil veren bölgelerinde anormal miktarda yağ depolanması gözlenir. Bu anormal yağ depolanmaları kilo verme çabalarına rağmen genelde yok edilemez.

Yıllardır bölgesel aşırı yağ depolanmalarını azaltmada liposuction, ultrason eşliğinde liposuction gibi teknikler başarıyla kullanıldı ve halen kullanılmaktadır. Liposuction tekniklerinin en büyük dezavantajı tedavi sonrasında uzun süren morartı, şişlik sorunlarının olması ve dar alan uygulamalarında deride oluşabilen gevşemeyi azaltmamalarıdır.

Lazer lipoliz küçük lokal yağları yok etmede etkili yeni cerrahi bir tekniktir. Lazer lipoliz işlemi düşük enerji düzeyli lazer ışığı ileten fiber optik bir kabloyu deri altına yerleştirerek uygulanır. Bu işlemle deri altındaki yağ depolanmalarını seçici olarak sıvı hale getirilir. Lazer lipoliz ile sıvılaşan yağ vücut tarafından bir iki haftada tedavi alanından uzaklaştırılır. Bazı vakalarda sıvılaşan yağın dokudan uzaklaştırılması ile daha iyi sonuçlar elde edilmiştir (bu teknik Lazer liposuction olarak isimlendirilir). Aynı zamanda lazer lipoliz deride kollajen üretimini de uyarır. Bu sayede deri daha gergin bir hal alır.

Tedavi dar bölge uygulamalarında bölgesel uyuşturma ile yapılmaktadır. Bu sayede uyanık ve konforlu bir tedavi yapılabilir. Geniş bölge uygulamalarında ise sedasyon anestezi veya genel anestezi altında uygulama yapılmaktadır. Lazer lipoliz uygulaması öncesi mutlaka ön görüşme yapılıp tıbbi öykü alınır ve kullanılmakta olan ilaçlar sorgulanır, hangi ilaçların tedavi öncesi kesilmesi gerektiği belirlenir. Ön görüşmede tedavi edilecek alan fotoğraflanır ve arşivlenir. Tedavi sonrası alınacak fotoğraflarla karşılaştırma olanağı sağlanır.

Lazer lipoliz uygulaması bölgesel anestezi ile yapıldığında tedaviden 1-2 saat sonra eve gönderilir. Normal hayata başlama ise genelde 1-2 gün sonra olmalıdır. Genel anestezi uygulamaları sonrası ise 8–24 saat gözlem amacı ile hastanede kalınması istenmektedir.

Tedavi sonrası uyulması istenen kurallar aşağıda sıralanmıştır. Bu kurallara dikkatle uyulması tedavinin sonuçlarını olumlu yönde etkileyecektir. Bu kurallar dışında uyulması istenen farklı bir durum oluşursa doktorunuz gerekli açıklamayı yapacaktır.

Lazer lipoliz uygulaması hamileler ve emziren annelere, kanama sorunu olan, aktif enfeksiyonu olan, kanserli, diyabetik hastalara uygulanmaz.

Uzmana Soru Sorun