Lazer ile Vaginal Daraltma

Lazer ile Vaginal Daraltma

Lazer uygulamaları, son yıllarda alt genital sistemde değişik amaçlarla sıklıkla yapılmakta ve yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.

İncontilase: Zorlanma ile idrar kaçırma şeklinde kendini gösteren stres incontinens de lazer uygulaması.

İntimalase: Zorlanmakla ve ilerleyen yaşla oluşan vajinal gevşemelerde, menapozun yaptığı mukoza atrofi ve kuruluklarda, tekrarlayan enfeksiyonlar sonucu oluşan ağrılı cinsel ilişki durumlarında, yine ilerleyen yaş ve tekrarlayan enfeksiyonlar sonucu oluşan dış genital organlardaki renk değişimi ve sarkmalarda lazer uygulaması.

Er-yag Lazer tedavisi, tüm bu endikasyonlarda uygulanabilen bir tedavi seçeneğidir. İlaç tedavileri, egzersizler, elektrik simulasyonları, cerrahi uygulamalar diğer tedavi seçenekleridir. İlaç tedavileri ve egzersizlerin etkilerinin sınırlı olması ve kalıcılığının olmaması; cerrahi uygulamaların ise invaziv oluşu, iş gücü kaybına neden olması ve bazı durumlarda etkilerinin sınırlı olması, lazer uygulamalarının günümüzde daha tercih edilmesine neden olmuştur.

İlerleyen yaş ile beraber alt genital sistemdeki kolajen yapısında kayıplar, değişiklikler olması nedeni ile vajinal bağlarda gevşemeler ve elastikiyet kayıpları oluşur. Er-yag lazer uygulaması ile, uygulanan bölgede mukoza altında termal etki sonucu damarlanma ve kanlanma artar; dokunun beslenmesi artar; kolajen ısınarak kısalır ve üzerindeki fibroblastları uyarır. Tüm bunların sonucunda yeni kolajen yapımı ve yapılanması olur. Böylece destek dokusu sıkılaşır, elastikiyetini yeniden kazanır, vajinal mukozanın kalınlığı artar, düzleşen mukoza eski kıvrımlı ve kaygan halini yeniden kazanır. Tedavi sonucunda stres incontinans ve vajinal gevşeme sonucu azalan hayat kalitesi arttırılır ve cinsel fonksiyonlardaki uyum ve haz yeniden sağlanır.

Sık Sorulan Sorular

Uygulanamayacağı Durumlar

Uzmana Soru Sorun