Damar İçi Lazer Uygulaması

Damar İçi Lazer Uygulaması

EVLA (EndoVenöz Lazer Ablasyonu)

Ameliyathane ya da steril bir ortamda hastaya lokal anestezi, Spinal anestezi de dediğimiz belden uyuşturma yöntemi ile veya hastanın isteğine bağlı olarak genel anestezi altında uygulanır. Operasyon sırasında Doppler ultrason ile damar bulunur ve buradan girilerek lazer kateteri damar içine yerleştirilir. Sonra Lazer enerjisi kullanılarak damar ısıtılır ve bir başka anlatımla damarın içi kurutularak kapatılmış olur. Bu işlem sırasında damar çevresine, etraf dokuları lazer enerjisinin ısı etkisinden koruma amaçlı olarak özel karışımlı soğuk bir sıvı verilir. Bu yöntem açık cerrahi yöntemine göre önemli avantajlara sahiptir. Bunlardan ilki dokularda daha az travma yaratır.

Açık cerrahide sorunlu damarın içinden geçirilen az önce bahsettiğim alet damar çevresinde bulunan dokularda tahribat yapar. Dokularda yırtılmalar ve parçalanmalar olur. Çok dikkatli ve alışkın ellerde uygulanması gereken bir yöntemdir. Damar içine lazer uygulamasında ise böyle bir risk yoktur. Açık cerrahide hastaya 1 hafta yatak istirahati verilirken, bu yöntemle hasta 1-2 saatlik dinlenme sonrasında yürüyerek işe gidebilmektedir. İşe gidebilir diyoruz ama bu işlemin kolaylık ve pratikliğini anlatma usulü bence. Ben olsam dinlenirim. Koş koş nereye kadar. Sıra veya vasıta beklerken ne kadar vakit kaybediyoruz biliyor musunuz? Ne olursa olsun lazer cerrahisi de; adı üstünde; bir ameliyat… Bakın "lazer cerrahisi" diyoruz. Ne de olsa cerrahi bir işlem var sonunda. Bir kaç gün istirahat gerekli. Tamamen yatarak mı ? Asla o da çok zararlı hemen harekete başlamak gerekli. Ama işe gidip "ben ameliyat oldum hemen de geldim, hadi bana madalya takın" demenin de anlamı olmasa gerek. Ufak yürüyüşler, günlük aktivasyonların hafif ve dikkatli yapılması gerekir. İşlem görmüş kişinin hemen sonrasında "hemen spor yapabilir miyim" diye sormasını da hep yadırgamışımdır. Sanki kişiler spor yapmadan günlerini geçiremiyorlar. Durun bir hafta kadar, sonra kontrola geldiğinizde doktorunuz size baksın yapılan işlemi kontrol etsin, sonra kararını versin.

Damar içi lazer uygulaması ortalama olarak tek bir taraf için 20-40 dakika kadar sürüyor ve işlemi tekrarlamak gerekmiyor. Ancak damar içinde lazer işleminin uygulanabilmesi için hastanın damar çapının belli bir ölçüde olması ve fazla kıvrımlı olmaması aranan iki şart. Bu durumların dışında herkese uygulanabiliyor. Ayrıca hafif morarmaların dışında hiçbir yan etkisi yok. O da her hastada olmuyor. Olduğunda üç haftada geçiyor. Girişim yapılan damarın sertleşmesi hemen her hastada söz konusu. Bunlar girişimin ilk günlerinde daha fazla kendini belli ediyor. Ancak kısa sürede iyileşme ile kayboluyorlar.

Damar içi girişimlerden bir diğeri de radyofrekans uygulamasıdır. Lazer uygulamaları ile aşağı yukarı aynıdır. Damar mikrodalga aracılığı ile ısıtılarak tedavi edilir.

Clarivein veya damar içi sıyırma teli de diyebileceğimiz, kapatıcı ilaçlarla beraber (sklerozan maddeler) kullanılan yöntem daha da değişik daha kolay. Bu yöntemlerin seçilmesinde cerrahın bu konudaki tecrübesi çok önemli.

Hepsini yapabilmeli ki "ben sizin için bu yöntemi seçtim" diyebilmeli. Sadece tek bir tür uygulama yapan kişinin yöntem seçmekte pek şansı yok demektir.

Endovenöz lazer operasyonlarının akut (taze) derin ven trombozu olan hastalarda ve gebelerde uygulanmaması gerekir. Doğumsal toplardamar hastalığı olanlarda (Klippel Trenaunay, Parkes Weber Sendromu gibi) majör venlere genelde uygulanmaması gerekir. Bu hastalara genelde sklerozan madde enjeksiyonu veya kısmı flebektomiler yapılması daha akıllıcadır. Aklınızın bir köşesine bulunsun.

Çok kıvrımlı varislere de yapısı nedeni ile lazer uygulanması çok zordur.

Lazer işleminde cildin çok iyi korunması gerekir, yoksa enerjinin yüksekliği nedeni ile yanıklar oluşabilir.

Lazer uygulanacak ven çapı 2 cm den fazla ise delinme veya yırtılma söz konusu olabilir.

Yüksek riskli hastalarda operasyonun hemen sonrasında doktorunuzun gerekli görmesi halinde derin ven trombozu için koruyucu tedavi yapılmalıdır.

İşlem ne kadar mükemmel yapılırsa yapılsın geniş çaplı varislerde daha fazla olmak üzere damarlarda kısmi veya tam açılma görülebilir. Bu hastalarda endovenöz kapatma tekniği ile operasyonun tekrarı gerekebilir veya bir başka teknik kullanılarak varisli damarların tam kapanması sağlanabilir.

Ameliyat sırasında bacağın bu bölgelerinde olan varis pakelerinin de sonraya bırakılmaması, alınması gerekir yoksa lokal flebit olma ihtimali yükselir.

Lazerle damar içi kapama tekniği uygulanan hastaların çoğunluğunda hemen hiç ağrı olmaz. Nadiren olsa da ağızdan alınan ağrı kesicilerle tedavi edilirler.

Bacakta şişme veya aşırı ağrı hissi, gelişen derin ven trombozuna bağlı olabilir ve doktorunuzun kontrol etmesi gerekebilir.

Ayak parmaklarındaki uyuşma hissi, renk solması veya renkte mora yakın koyulaşma yine derhal doktor kontrolünü gerektiren durumlardandır.

Bu operasyonu geçirdiniz sonrasında ne yapmanız gerekir ?

İlk gün 20 dakikalık olmak üzere 3 defa yürüyüş yeterli olacaktır.

Ancak oda ve ev içerisindeki günlük aktivasyonların sınırı yoktur.

Çok uzun süre sabit olarak ayakta kalmamak gerekir. İstirahat edileceği zaman bacağın yükseğe kaldırılması fevkalade yararlı olacaktır.

Kalbi ve damar sistemini güçlü aktivitelerden bir süre uzak tutmak gerekir. Bunlar ağırlık çalışmak, efor gerektiren sporlar yapmak gibi durumlardır. En az on gün kadar bunlara dikkat edilmesi gerekir.

Operasyon sonrası doktorunuzun yapacağı Doppler ultrason kontrolü sonrasına kadar varis destek çorabınızın kalması gerekir. Sonraki giyilecek süreyi doktorunuz size bildirecektir.

Genelde üç veya dört gün sonra hastalar işine dönebilir. Ancak hastanın işi uzun süre ayakta kalmayı veya ağır kaldırmayı gerektiriyorsa bu süre biraz daha uzatılmalıdır.

Uzmana Soru Sorun