Botulinum Toksin

Botulinum Toksin

Kırışıklık Tedavisinde Botulinum Toksin (Botox®-Dysport®) Uygulamaları

Botulinum toksin (Botox®-Dysport®) Türkiye’de klinik estetik kullanım onayı aldığı tarihten bu yana (yaklaşık 15 yıldır) gerek kozmetik gerekse tedavi edici diğer tedavi uygulamalarında başarı ile uygulanmaktadır.

Botulinum toksinin farklı türleri (Tip A, B, C, E, F) bulunmaktadır. Fakat ülkemizde “Botulinum toksin tip A” olarak iki ayrı firmanın ürünü bulunuyor. Biri ve en çok bilineni Botox, diğeri ise Dysport isimli ürünlerdir.

Botulinum toksinin en sık 1 uygulandığı yüz bölgesi dinamik yüz kırışıklıklarının görüldüğü;

Statik kırışıklıkların görüldüğü alanlar botulinum toksinden etkilenmez. Bu nedenle daha sıklıkla dolgu maddeleri ile düzeltilir.

Estetik amaçlı kullanımı dışında botulinum toksin, aşırı terleme sorununda, kronik ağrı, migren tedavisi amacıyla da kliniğimizde sıklıkla kullanılıyor.

Botoks Etkileri

Kırışıklık tedavisinde Botox kırışıklığa neden olan kaslar içerisine iğne yoluyla verilir. Kas içerisinde botox sinir sonlanmalarını bloke eder. Bu sayede kas artık kasılamaz. Bu düzelme botox enjeksiyon tedavisinden 2-7 gün sonra dramatik olarak gözlenir. Deri tipi, kalınlığı, kasların kalınlığı gibi değişik etkenler elde edilecek sonucu etkileyen ana faktörlerdir. Kurallarına uygun ve yeterli yapılan Botox uygulamaları sonrası klasik olarak kırışıklıkların açıldığı daha düzgün yüzeyli, kırışıksız, parlak, dingin bir deri gözlenir.

Botulinum toksin tedavisi ile elde edilen bu olumlu değişimler 3-6 ay içerisinde eski haline döner. Yani botulinum toksinin deri üzerindeki etkileri kalıcı değildir. Sinir uçlarında oluşan blokajı vücut yaklaşık 3 ayda tamir eder. Fakat kasların eski gücüne geri dönmesi kasın kullanımına göre 3-6 ay arasında normale döner. İstenirse bu aralıkta botulinum toksin uygulaması tekrarlanır.

Güvenlik

Botulinum toksinin kozmetik olarak kırışıklık tedavisinde kalıcı olmayan uzun süreli düzelmeler elde etmede etkili ve güvenilir bir ilaç olduğu yaklaşık 30 yıldır farklı tıbbi alanlarda yapılan klinik testler ve klinik uygulamalarla birçok otorite tarafından onaylanmıştır. Günümüzde en çok uygulanan kozmetik enjeksiyon işlemleri arasında en başı çekmektedir. Sağlıklı bireylerde kullanımının herhangi önemli bir riski bulunmamaktadır.

Hamileler, emziren anneler, nörolojik ( myastenia gravis, ALS gibi) veya kas hastalıkları olanlarda kullanılmamalıdır. Güvenlik profili yüksek olmakla birlikte botulinum toksin ile görülebilen alerji, uygulama alanında kızarıklık, ağrı gibi kısa sürede düzelen yan etkiler söz konusudur.

Bunların dışında özel eğitim almamış, yeterli deneyimi olmayan kişilerce uygulandığında farklı sorunlar, asimetri, göz kapağı düşmesi, aşırı dozaj, damar içi uygulamalara bağlı farklı sorunların görülme riski vardır. Bu nedenle Botox veya Dysport uygulamalarında gerekli sertifikasyonlardan geçmiş ve yeterli deneyimi olan hekimlerce yapılmasını istemek ve bu konuda araştırma yapmanız en doğal hakkınızdır.

Diğer Botoks Uygulamalarımız

İleri Botox® Uygulamaları

Cerrahi dışı yüz estetiği uygulamalarında botulinum toksin, Ellansé® akıllı dolgu, hyaluronik asit dolgu uygulamaları ve Silhuette soft™ gibi teknikleri birleştirerek yüz asimetrisi, derin skarların tedavisi,vs gibi farklı estetik sorunlara çözümler sunmaya çalışıyoruz.

Botoks Türleri

Birçok farklı botulinum toksin türü bulunmakla birlikte ülkemizde iki adet farklı firmaların ürettiği toksin bulunmaktadır. Allergan firmasınca üretilen Botox® ve İpsen firmasınca üretilen Dysport® isimli ürünler. Her iki ürün de göz, sinir ve kas hastalıkları amacıyla ve estetik amaçla kullanılmaktadır.

Her iki üründe protein yapısındadır ve fazla uygulandığı takdirde vücutta besin zehirlenmesinde olduğu gibi ciddi sorunlara neden olabilen bir maddedir. Fakat estetik amaçla kullanılan ürün miktarı çok düşüktür. Bu nedenle herhangi bir olumsuzluğa neden olmazlar. Fakat kontrolsüz, sertifikasız kişiler tarafından yapıldığı takdirde olumsuzluklar yaşanma riski doğal olarak vardır.

Tedavi Öncesi ve Sonrası

Botox®-Dysport® kozmetik kırışıklık tedavisi enjeksiyonları bu konuda eğitim almış, deneyimlih hekimler tarafından yapılması gereken bir uygulamadır. Bu nedenle işlem yaptırmadan önce uygulamayı yapan kişinin hekim olduğunu ve hekiminizin bu konuda yeterli eğitimi, deneyimi olduğundan emin olmanızı öğütleriz.

İşlem sonrası sorun yaşamamak için;

Tipik olarak botulinum toksin uygulaması yaklaşık yarım saatte tamamlanan bir işlemdir. İlk defa yaptıracak olanlarda işlemin süreci hakkında bilgilendirme ve beklentileri dinleme ile süreç 45 dakika olabiliyor. Uygulama sonrası normal hayata hemen dönülür. Tedaviden sonra 4 saat uzanmama, spor yapmama, sauna gibi sıcak ortamlarda bulunmamayı ve 24 saat alkol alınmamasını istiyoruz.

Tedaviden 10-15 gün sonra kontrol amaçlı yapılan değerlendirme için kliniğe çağırıyor ve gerekli gördüğümüz takdirde ek doz uygulamaları ile düzeltmeler yapıyoruz. (Bu işlem için vakalarımızdan ek ücret talep etmiyoruz.)

Botox® Uygulamasından Kimler Yarar Görür?

Genelde klinik değerlendirme ile karar verilir. Kozmetik uygulamada derin olmayan dinamik çizgiler doğal olarak daha makbuldür. Derin çizgilenmeler sadece Botox uygulaması ile düzeltilemeyebilir. Bu durumda Botox® enjeksiyonu beraberinde dolgu uygulamalarından yararlanmak gerekebilir.

Kasları gevşetmek için kullanılan Botox®- Dysport® enjeksiyonları yüzdeki sarkma sorununu gidermekte etkisizdir. Bu nedenle yüz veya kaştaki sarkmalarda etkisi sınırlıdır. Gerekirse iple yüz asma, dolgu uygulamalarından yararlanılır.

Güneş hasarına bağlı oluşan ince yüz çizgilenmeleri de botulinum toksin enjeksiyonları ile düzeltilemez. Bu tür sorunlarda mezoterapi, kozmesötik kullanımı, radyofrekans, lazerler veya diğer ışık kaynakları ile yapılan farklı uygulamalardan yararlanmak mümkün olur.

65 yaş üzeri Botox® uygulamaları ile yeterli düzelme elde edilemeyebilir. Bu durum için hekiminiz gerekli önerileri sizlere yapacaktır.

Uzmana Soru Sorun