Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği

Gözler yüzümüzün en anlamlı parçasıdır. Gülüşümüzü, mutluluğumuzu, hüznümüzü, kızgınlığımızı ve daha birçok duyguyu yansıtmamızı sağlayan bu çok önemli organların çok önemli işlevi de etrafı görmemizi sağlayarak bu dünyayı algılamamızı sağlamasıdır. Göz kapaklarında yıllar içinde oluşan sarkma, torbalanma ve ailesel bir takım nedenlerle kapakların şeklinden rahatsızlık duyabiliriz. Bu gibi durumlarda Blefaroplasti (göz kapağı estetiği) ile bu sorunları çözmekteyiz.

Göz kapaklarında ki değişim kadınlarda da, erkeklerde de görüldüğünden ameliyat cinsiyet gözetilmeksizin herkese uygulanabilir.

Göz kapaklarımız deri, kas, septum ve yağ tabakalarından oluşmaktadır. Yıllar içerisinde derimiz gevşer, sarkar ve kırışır. Bununla birlikte kas dokumuzda ve septumda da gevşeme ve sarkma meydana gelmektedir. Bu gevşeklik gözümüzü destekleyen ve hem alt hem üst kapakta yer alan yağ yastıklarının fıtıklaşmasına ve torbalanmaya neden olmaktadır. Yağ dokusu fıtıklaşmaya ek olarak ya da fıtıklaşma olmadan da büyüyebilir, bu durumda da torbalanma görülür. Tüm bu problemlerin beraber veya ayrı ayrı varlığında hastanın ihtiyacına göre göz kapağı estetiği yöntemi seçilir.

Estetik yakınmaların yanında özellikle üst kapaktaki sarkmalar görme alanını daraltabilir. Gözler üzerinde hissedilen sarkmaya bağlı baskı kişide depresyon hissi bile yaratabilmektedir. Bu durumda da yapılacak göz kapağı estetiği ile ameliyattan sonra görme alanınız genişler, depresyon ve yorgunluk hissi ortadan kalkar, daha genç ve dinç görünürsünüz.

Ameliyat yöntemleri nelerdir?

Ameliyatla üst ve alt göz kapağındaki fazla deri ve kas gereklilik halinde alınır. Yağ dokusu eğer çok fazla ise bir kısmı çıkarılır ya da yeri değiştirilir. Septum dikişlerle güçlendirilir. Alt kapakta cilt fazlalığının olmadığı sadece torbalanmanın olduğu hastalarda transkonjuktival (kapak iç yüzü) kesi ile fazla yağ dokusu çıkarılır. Kapaklarda minimal sarkma olan hastalarda lazer ile sıkılaştırma işlemi de eklenerek yine transkonjuktival yöntemle, dışarıda kesi yapılmadan göz kapağı estetiği yapılabilir. Cilt fazlalığı olan hastalarda, fazla cilt çıkarılacağından dışarıya kesi yapılır. Fakat bu kesiler üst göz kapağında kapağın katlandı yerlerine uygun yapılacağından uzun dönemde fark edilmez. Alt göz kapağında ise hemen kirpik altında kalacağından belli olmaz. Ameliyattan sonraki erken dönemde ise kapatıcılarla kolaylıkla gizlenebilir.

Blefaroplasti ameliyatı lokal anestezi altında ya da genel anestezi ile kolaylıkla yapılabilen bir işlemdir. Lokal anestezi ile yapılan işlemden 2-3 saat sonra evinize gidebilirsiniz.

Ameliyat sonrası dönemi nasıl geçer?

Ameliyat sonrası morluk ve şişliklerin az olması için buz uygulanır. Ameliyat sonrası 7-10 gün kadar şişlik ve morluklar olabilir, bu normaldir. Dikişler 5-7 gün sonra alınır. Günlük hayata dikişler alındıktan sonra rahatlıkla dönebilirsiniz. 3-5. günde evde kitap ya da gazete okuyabilir, televizyon seyredebilirsiniz. Kontakt lensinizi 1 hafta sonra kullanabilirsiniz.

Ameliyat ile ilgili komplikasyonlar nelerdir?

Blefaroplasti ameliyatından kaynaklanan sorunlar çok sıklıkla görülmez. Görülürse enfeksiyon, hematom (kan birikimi) gibi çok ta sık karşılaşılmayan sorunlar görülebilir.

Ameliyat sonrası öneriler nelerdir?

Blefaroplasti ameliyatı ile ilgili doktoruma hangi soruları sormalıyım?

Göz kapağı estetiği ile ilgili doktorunuzu ilk defa ziyaret ederken aklınıza takılan ve bilmek istediğiniz soruları belirlemeniz önerilir. Böylece doktorunuz sizi daha iyi anlayacak, sizin ameliyata uygun olup olmadığınızı değerlendirebilecek ve doğru bir şekilde bilgilenmenizi sağlayacaktır. Sizde süreci ve beklentilerinizi değerlendirebileceksiniz. Sorabileceğiniz bazı sorular şunlardır.

phoneUzmana Soru Sorun
Ad / Soyad
E-Mail
Tel
Mesaj