Burun Estetiği

Burun Estetiği

Estetik Burun Ameliyatı Nedir? Niçin Ve Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatları plastik cerrahide yapılan ameliyatlar içerisinde ilk sıralarda yer almaktadır. Türkiye insanının genetik özellikleri nedeniyle büyük, eğri, burun ucu aşağıda yer alan, burun deliklerinin büyük, asimetrik olması ya da kemerli burunların görülme sıklığı fazladır. Bununla birlikte geçirilmiş travma (kaza) sonrası burunda oluşan kırıklar da şekil bozukluklarına yol açabilmektedir. Burunda ki bu problemlerden bazıları estetik görünümü bozmanın yanı sıra burnun fonksiyonel yapısını da etkileyerek nefes alma problemlerine ve uyku esnasında horlamaya yol açmaktadır. Burunun yüzümüzün ortasında yer alıyor olması, yüzümüzdeki güzelliği doğrudan etkilemesine neden olur. Burun büyüklüğünün yanı sıra alnı geride ve düz olan hastalarda da göreceli olarak burun bazen daha büyük algılanmaktadır. Bu sebepler hep beraber burun ameliyatlarına olan ilgiyi artırmaktadır.

Estetik burun ameliyatı ile burnunuza istediğiniz şekil verilebilir. Ancak isteklerinizi açık bir şekilde doktorunuza iletmeniz, doktorunuzla birlikte burnunuza neler yapabileceği konusunda fikir birliğine varmanız doğru olur. Ön görüşmede bilgisayarda burnunuzun ameliyat sonrasında ulaşılacak olası sonucunu gösteren tasarım çalışması da yapılmaktadır. Bu sırada aklınıza takılan tüm soruları doktorunuza sorabilirsiniz. Unutmamalısınız ki bu tür photoshop programları bize olası sonuçlar hakkında sadece fikir vermek içindir, nihai sonucu gösteren bir aracı değildir. Sonucun tasarımla aynı olacağını vaat eden doktorlara itimat etmemenizi öneririz.

Burun her birey için spesifik bir organ olup yapılacak işlemler de her hastada farklılık göstermektedir. Hastanın cilt, kıkırdak, kemik yapısı ve şekli elde edilecek sonucu etkilemektedir. Her hastada alınacak sonuç bireye özgüdür. Bu nedenle muayene sırasında hastanın burun özelliğine, yüzüyle burunun uyumuna göre beklenen sonuç ile ilgili bilgi verilir. Estetik burun ameliyatları açık ya da kapalı şekilde yapılabilmektedir. Bu seçim sizin burun özelliklerinize göre değişir, doktorunuz sizin için doğru olan yöntemi seçerek size nedenlerini açıklayacaktır. Hastanın sorununa göre yapılacak işlemler değişmekle birlikte, kemikteki eğrilik düzeltilir, kemer çıkarılır, burunun yüzümüzdeki kapladığı alan geniş ise kemik yanlardan da kırılarak orta hatta alınır ve burun daraltılır. Burun kökü yüksek ise birtakım işlemlerle düşürülür. Kıkırdaklar geniş ve büyük ise bir kısım kıkırdak çıkarılır ve kalan kıkırdaklar dikişlerle şekillendirilir. Orta hatta yer alan septum adını verdiğimiz kıkırdak istediğimiz boyuta getirildikten sonra orta hatta sabitlenir. Burun ucu hastanın ihtiyacına göre dikişlerle ve kıkırdak greftleri ile şekillendirilir. Kıkırdaklardan oluşturulan greftlerle burun yüksekliği desteklenirken, nefes almamızda etkisi olan internal nazal valv (iç burun kapağı) desteklenir. Burun tabanı ya da delikler çok büyükse ve asimetrikse kanatlardan parça çıkarılarak simetri ve uygun boyut sağlanır. Yine kıkırdak greftleri ile her hastada değişiklik gösteren eksiklikler desteklenir. Bu greftleri yine burundan, hasta için fazla olduğundan çıkardığımız kıkırdaklardan sağlamaktayız. Hastanın burun problemine ek olarak alında düzlük ve geride olma durumu var ise operasyon esnasında alına yağ enjeksiyonu ya da sonrasında dolgu işlemleri yapılabilmektedir.

Fonksiyonel Burun Ameliyatları

Estetik burun ameliyatı sırasında burundan kaynaklanan nefes alma ve horlama şikâyetleri de aynı anda düzeltilebilir. Nefes alma problemi septum deviasyonuna bağlı olduğu gibi, halk arasında burnumda et var diye tarif edilen konka hipertrofisine(büyümesi) bağlı da olabilmektedir. Septum kıkırdağının orta hatta alınması ve eğriliklerinin düzeltilmesi burun şeklini olumlu yönde etkilerken, eğriliğe bağlı nefes alma problemleri de eş zamanlı çözülür. Konka büyümesinde yapılacak işlemler büyüklüğün derecesine göre çeşitlilik gösterir. Radyofrekans yeterli olabilmekle beraber bazen konka küçültücü cerrahi çıkarma işlemleri de eklenmelidir. Hastanın nefes almasını olumsuz etkileyen problem, ameliyat öncesi tespit edilir ve probleme uygun çözüm yöntemleri kullanılarak, hastalarımız istedikleri burun şekline kavuşurken, hayatlarını olumsuz etkileyen horlama ve nefes alma problemlerinden de aynı seansta kurtulabilmektedirler.

Revizyon (Düzeltme) Burun Ameliyatları

Estetik burun ameliyatı olan bazı hastalarda burun şekli istedikleri gibi olmayabilir. Bazı hastalarda da hem şekli hem de nefes rahatlığı konusunda sorunlar ortaya çıkabilir. Düzeltme burun ameliyatları ile daha önce ki ameliyatlarda oluşan problemler ya da hastayı memnun etmeyen sonuçlar düzeltilebilir. Daha önceki operasyonlarda kıkırdağın ve kemiğin fazla çıkarılması burunda çökmeye neden olurken, burun yeniden şekillendirilirken uygulanan yöntemlerin sonucu çözmeye yönelik olmaması sonucun hastayı memnun etmemeye götürür. Örneğin; Burun deliklerinde asimetrisi olan hastada alt yan kıkırdaklar eşitlenmezse ya da burun tabanı/burun yüksekliği hesaplanmadan burun kanatları daraltılırsa veya gibi birden fazla nedenle hasta memnun olmayabilir. Ayrıca estetik ameliyat sırasında horlama ve nefes alma problemleri gibi fonksiyonel problemlere çözüm üretilmemesi de sonrasında hastayı mutsuz ederek yeniden ameliyat olmaya yönlendirmektedir. Ancak düzeltme burun ameliyatlarında bazen vücudun başka yerinden doku (kıkırdak) alınması gerekebilir. Düzeltme burun ameliyatları ilk ameliyatlara göre biraz daha uzun sürebilir. Problemler ameliyat öncesinde iyi bir şekilde tespit edilirse düzeltme burun ameliyatları başarılı olabilir. Ameliyat öncesinde doktorunuza aklınıza takılan tüm soruları sormanız doğru olur.

Ameliyat Sonrası Bizi Neler Bekliyor?

Ameliyat öncesi doktorunuzla fikir birliğine varıldıktan sonra anestezi hazırlığı için gerekli kan tahlilleriniz yapılır. Anestezi doktoru sizi değerlendirdikten sonra her hangi bir sorun yok ise ameliyat olabilirsiniz. Estetik burun ameliyatı yaklaşık 1,5-2,5 arasında sürmekte olup hastaya yapılacak işlemlere değişiklik göstermektedir. Ameliyat günü 1 gece sizi hastanede misafir ediyoruz. Ertesi gün burun içinde bulunan ön tamponlar alındıktan sonra sorun olmaması halinde taburcu ediyoruz. Ameliyat sonrasında doktorunuz kullanacağınız ilaçları yazacaktır. Ameliyat sırasında burun üzerine konulan atel, dikişler ve silikon tamponlar 7. günde alınmaktadır. Bu esnada hastalarda ağrı ya da konforu bozacak durumlar olmamaktadır, ameliyat sonrası nefes almanızı engellemeyen oluklu silikon tamponlar kullandığımızdan, tamponların çıkarılması bilinenin aksine ağrısızdır ve korkmanıza gerek yoktur. Ameliyat sonrası 3 günlük şişlik, 7-10 gün kadar da morluklar sürebilir.

Ameliyatsız Estetik Burun Yöntemleri

Burun estetiğinde bu güne kadar ana tedavi tekniği olarak estetik ameliyatlar yapıldı ve yapılıyor. Fakat küçük sorunları düzeltmede (örneğin, burun ucunu kaldırma veya asimetrileri düzeltmede) ya da daha önce burun ameliyatı geçirmiş ve yeniden ameliyat istemeyen hastalarda günümüzde daha çok dolgu uygulamaları tercih ediliyor.

Hyaluronik asit uygulamaları ile burun yeniden şekillendirilebiliyor, daha alımlı bir şekil verilebiliyor. Şekilsel düzensizlikler, burun ucu kaldırma, bazı izleri yumuşatma amaçlı uygulanabiliyor. Hemen sonuç alınabilmesi, elden elde değişimin geri dönüşümlü olması ve ameliyat sonrası iş gücü kaybı olmaması ana avantajlarıdır..

phoneUzmana Soru Sorun
Ad / Soyad
E-Mail
Tel
Mesaj